International Leaders

2018-2019 Optimist International Board of Directors
The 2018-2019 Board of Directors is a dedicated group of volunteers elected by Optimist volunteers from around the globe. The Board is charged with leading the organization into the future. The Junior Optimist International President and Executive Director serve as non-voting members.

To contact an International leader by e-mail, use their firstname.lastname followed by @optimistmail.org.


Rebecca Butler Mona
International President

Noon Optimist Club of Western Des Moines, IA


Adrian M. Elcock
International President-Elect

Optimist Clubs of Barbados, Bridgetown and Ocho, Rios, Jamaica


H. Nick Prillaman Jr.
Immediate Past President

Optimist Club of North Perimeter, GA


Cole Mullins
Junior Optimist International President



Benny Ellerbe
Executive Director

Optimist Club of St. Louis, MO


Don Brose
Board Director

Clarkston Area Optimist Club, MI


Sandy Cyphers
Board Director

Optimist Club of Wilmington-Winter Park, NC


Patsy Garner
Board Director

Optimist Club of Fort Worth-Bft East, TX


Sandra Larivee
Board Director

Optimist Club of Essex, ON


Nicole Paquette
Board Director

Optimist Club of St-Albert, ON


Mark Weinsoff
Board Director

Optimist Clubs of Santa Barbara-Northside and UC Santa Barbara, CA


 
If you have any comments, concerns or suggestions for the Board of Directors, please send to board@optimist.org.

Recommendation Form for Optimist International Office or Committee

2018-2019 International Vice Presidents
The eight Vice Presidents serve one-year terms.

Cherryl Thames
Northeast & Great Lakes Region
Southfield-Lathrup Village, MI

Michael Goldman
Southeast Region
Optimist Club of Miramar, Fl

Stewart Mallard
Mid Atlantic Region
Fun Times Optimist Club, NC

Gerri Barnett
Middle America Region
Fort Madison Area, IA

Edie Harris
Great Plains Region
Watson & Region, SK

Paul Lucas
Southwest Region
Optimist Club of Odessa, TX

T G Thomas
West Coast Region
eOptimist, CA

Roch Daigle
St. Lawrence Region
Optimist Club of Huntingdon, QC


2018-2019 International Committees
The International Committee Chairs and Members are appointed by the International President each year.



Activities
Janet Lloyd, Chair
Diana Carlin-Pierron, Chair of World Championship Oratorical Contest
Mike Cheves
Debbie Hill
Eric Merriam

Audit & Finance
Thomas Lloyd II, Chair
Gary Cross
Steve Duben
Fatima Plater
Darshani Workman

Convention
Joanne Ganske, Chair
Laurel Schirmer
Ronnie Dunn, Louisville Host Area Co-Chair
Paula Reyling, Louisville Host Area Co-Chair
James Patrick Schmidt, Chicago Host Area Co-Chair
Josh Zaidel, Chicago Host Area Co-Chair

Governance
Robert Doyle, Chair
Judy Boyd
Albert “Al” Clark
Thomas “Tom” Kendo
Steffi Swanson

Youth Clubs (Junior Optimist International)
Mark Claussen, Chair
Vicky Buteau
Donna Priester
Sean Mueller
Janet White

Junior Golf
Ken Garner, Chair
Lawson Headley
David Hodges
Richard "Rick" Quinlan
John Reel, Emeritus

Leadership Development
Tracy Huxley, Chair
Susan Fix
Pauline Langelier
Tracy Huxley
Patrick Prendergast
Venus Sanford

Marketing & Communications
Jim Oliver, Co-Chair
Diane Siefkes, Co-Chair
Meghan “Meg” Lewis
Ed Murphy
Brett Santacona
Nels Sorensen
Andre Therrien

Membership
Ginny Ricker, Chair
James "Jim" Adams
Lenor Cox
Lister Florence, Jr.
Carol Hodges
Kathleen Manchec
Dave Phillips
Thérèsa Tremblay
Dave Wilson

New Club Building
Sonia Anderson, Co-Chair
Luc Dubois, Co-Chair
David Chavez
AJ Cifuentes
Marino Garbin
Terry Gorman
Gail Headley
Essie Johnson
Dwight Phillips

Club Fitness Advisor
Daniel Rich, Chair
Esthermarie Hillman
Bob McFadyen
Deanna Morrow
James “Jim” Pekny
Larry Pelzer
Barb Scirto-Sullivan
Phil Turner

Pension Trustees
Harry Margo, Chair
Benny Ellerbe
Theodore "Ted" Gaffin
Guy Templin

Convention Committees
Candidate Qualifications
Jean-Claude “J.C.” St-Onge, Chair
Dave Bruns
Bob Floyd
Ken Garner
Ron G. Huxley
William “Chris” Jernigan
Marlene Phillips

Credentials
Sue Creswell, Chair
Kevin Ailara
Sylvain Couturier
Sylvie Couturier
Susan “Sue” Kranz
Karen Monville